Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
A versatile showstopper, the Vernon power reclining loveseat has everything you need for ultimate comfort. Its sleek, modernized silhouette is upholstered in a family-friendly, leather-like fabric with CloudLux™ down alternative seat toppers and headrests that will put you on cloud nine. Customizable Zero Gravity recline, and adjustable heat and massage bring the best in relaxation, while the center console contains storage, cupholders, and a charging tray to keep everything you need within reach. Kick back and stand out, all with Vernon.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Customizable | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Massage | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Vernon |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Power Lumbar, Lay-Flat Mechanism, Heat & Air Massage, CloudLux Cushion(s), FlexSync App Control, Charging Ports Included, Console, Wireless Charging, and Cup Hol |
| Material | Fabric |
| Stocked Cover Options | 386-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 50.065 |
| Carton Weight | 323.000 lb |
| Product Weight | 323 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 323 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Vernon |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Sofa with Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Available on backorder
Related products
Next-Gen DuraPella Power Reclining Loveseat with Console
In stock
Arlo Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Dana Loveseat
Available on backorder
Fenwick Power Reclining Loveseat
Available on backorder
Jackson Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Available on backorder
Kennedy Loveseat
Available on backorder
Parklynn Loveseat
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.