Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transform your living space with the Sawyer power reclining sofa with power headrests and lumbar, a perfect blend of comfort and style. This stunning design features high-quality, marine blue top grain leather upholstery with unique cross-stitching and a distinct arm silhouette, adding a sophisticated touch to any room. Customize your comfort with power recline, headrests and lumbar support at the touch of a button and experience Zero Gravity reclining, relieving pressure from your joints. Designed for durability and longevity, this sofa includes Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, providing unmatched seat comfort and durability that you can count on.
Product Details
| Collection | Sawyer |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 3-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-42 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 53.218 |
| Carton Weight | 303.000 lb |
| Product Weight | 303 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 303 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 87 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sawyer |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sawyer Grey Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Sawyer Grey Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
Available on backorder
Sawyer Grey Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Available on backorder
Related products
97″ Three Seat Sofa
Available on backorder
Digby Two-Cushion Sofa
Available on backorder
F9 Three Cushion Sofa with Chaise
Available on backorder
L782750BD
Available on backorder
Parklynn Sofa
Available on backorder
Score Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Westside Sofa
Available on backorder
Zofa Dove Fabric Power Sleep Sofa with Power Headrests & Lumbar
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.