Thornton Fabric Loveseat
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton loveseat. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of fabric, this loveseat provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 39.22 |
| Carton Weight | 116 lb |
| Product Weight | 116 lb |
| Weight | 116 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 61 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Fabric Chair
Available on backorder
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Available on backorder
Thornton Fabric Ottoman
Available on backorder
Thornton Fabric Sofa
Available on backorder
Thornton Fabric Twin Sleeper
Available on backorder
Related products
Next-Gen DuraPella Power Reclining Loveseat with Console
In stock
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Available on backorder
Arlo Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Broadway Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Finley Loveseat
Available on backorder
Hawthorn Power Reclining Loveseat W/ Headrest & Console
Available on backorder
Jackson Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.