Thornton Fabric High-Leg Recliner
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton high-leg recliner. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of fabric, this recliner provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Non-Power and Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | High-Leg Recliners |
| Control Type | Push-Back |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 113 lb |
| Product Weight | 113 lb |
| Weight | 113 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 38 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Fabric Chair
Available on backorder
Thornton Fabric Loveseat
Available on backorder
Thornton Fabric Ottoman
Available on backorder
Thornton Fabric Sofa
Available on backorder
Thornton Fabric Twin Sleeper
Available on backorder
Related products
Classic Nocturne Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Loyd Power Relaxer – Large
Available on backorder
Plush Buffalo Perfect Match Gliding Recliner
Available on backorder
Prince Large Manual Relaxer
Available on backorder
Rio Swivel Gliding Recliner
Available on backorder
Sophisticated Oat Perfect Match Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Sophisticated Steel Perfect Match Power Swivel Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.