Thornton Fabric Chair
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton chair. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece. Offered in your choice of fabric, this chair provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s) and Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 25.72 |
| Carton Weight | 89 lb |
| Product Weight | 89 lb |
| Weight | 89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 40 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Available on backorder
Thornton Fabric Loveseat
Available on backorder
Thornton Fabric Ottoman
Available on backorder
Thornton Fabric Sofa
Available on backorder
Thornton Fabric Twin Sleeper
Available on backorder
Related products
Bryson Swivel Accent Chair
In stock
CM Leahter Swivel Glider L063610BDSG
Available on backorder
Essentials Swivel Glider 055610SG
Available on backorder
Loft Living Accent Chair 000215
Available on backorder
Seafarer Accent Chair Navy
Available on backorder
Taylor Accent Chair
Available on backorder
Thornton Chair
Available on backorder
Westside Chair and a Half
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.