Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests & Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Treat yourself to a comfortable yet refined sitting experience with the Henry leather power reclining loveseat with console and power headrests and lumbar. This generously scaled frame is upholstered in a burnt umber brown leather, and features contoured seats and padded arms with a unique sculptural shape and welt trim. The center console contains a storage compartment, wireless charging tray and pop-out dual cupholders. Power recline, headrest and lumbar control on both sides allows for customized comfort, and included USB ports provide convenient device charging. The Zero Gravity recline technology gives the feeling of weightlessness while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring provides lasting seat support.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Cupholders | Yes |
| Storage | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Henry |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Console, Wireless Charging, and Cup Holders |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-71 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 48.576 |
| Carton Weight | 287.000 lb |
| Product Weight | 287 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Carton Weight | 315.000 lb |
| Carton Volume | 52.950 |
| Weight | 287 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 75 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Henry |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Henry Burnt Umber Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Henry Burnt Umber Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests & Lumbar
Available on backorder
Related products
Cade Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar 1183-64PH
Available on backorder
Dana Loveseat
Available on backorder
Jackson Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Available on backorder
Kennedy Loveseat
Available on backorder
Linden Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Thornton Fabric Loveseat
Available on backorder
Thornton Loveseat
Available on backorder
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.