Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Keep your snacks, beverages, and remotes right where you need them—and stay comfortable as you tune in (or tune out!)—with the Jarvis leather power reclining loveseat with console and power headrests. Zero Gravity recline technology gives you a feeling of weightlessness, while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ ensures the loveseat offers you an optimal range of motion. When you’re ready to kick back and relax, use the power controls with built-in USB ports on either side of the loveseat to independently adjust the headrest and recline. And you don’t have to sacrifice style to get all this convenience and comfort. The Jarvis loveseat offers a contemporary look with clean lines, sleek pad-over arms and decorative cross-stitching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Jarvis |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Console, Heavy-Duty Mechanism, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Power, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 54.127 |
| Carton Weight | 277.000 lb |
| Product Weight | 277 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 277 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 76 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jarvis |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jarvis Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Related products
Arlo Loveseat
Available on backorder
Arlo Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Dana Loveseat
Available on backorder
Digby Loveseat
Available on backorder
Jackson Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Available on backorder
Linden Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Nirvana Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Available on backorder
Westside Loveseat
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.