Jarvis Parchment Leather Power Recliner with Power Headrest
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Whether you’re a gamer, streamer, or enthusiastic napper, there’s no better place to enjoy some down time than in Jarvis leather power recliner with power headrest. No matter how you’re relaxing, this recliner will keep you comfy with Zero Gravity recline technology, which takes pressure off your body and give you a feeling of weightlessness. Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ system ensures an optimal range of motion and quality that will last. A power control with built-in USB charging port independently adjusts the headrest and recline, so you can find the best angles for ultimate relaxation. High on style, this contemporary recliner is upholstered in a light parchment tan leather and features clean lines, sleek pad-over arms and decorative cross-stitching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Jarvis |
|---|---|
| Features | Heavy-Duty Mechanism, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Power, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-12 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Carton Volume | 24.274 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Product Weight | 141 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 40 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jarvis |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jarvis Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Related products
Catalina Power Rocking Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Classic Nocturne Perfect Match Power Gliding Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Compact Moon Gray Perfect Match Gliding Recliner
Available on backorder
Devon Power Rocking Recliner with Power Headrest
Available on backorder
L9 Power High Leg Recliner
Available on backorder
Plush Buffalo Perfect Match Gliding Recliner
Available on backorder
Plush Perfect Match Gliding Recliner
Available on backorder
Prince Medium Manual Relaxer
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.