Jackson Dark Brown Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Inviting comfort and long-lasting support will make you want to stay nestled all day and night in the Jackson leather power reclining loveseat. This loveseat offers fine-tunable relaxation for two with a dual power recline mechanism, adjustable headrests and Zero Gravity technology that reduces tension and pressure on the body. An attractive cross-stitch pattern on the back, armrest edges and footrests add distinctive style, while the waterfall chaise footrests and pillowy arms provide comfortable support. Built-in USB ports keep mobile devices conveniently charged and ready for streaming. With Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ at the heart of each seat, and high-quality, dark brown leather, the Jackson power reclining loveseat brings durability and a touch of rugged style to your home.
Product Details
| Collection | Jackson |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, and 2-Cushion |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 202-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 39.923 |
| Carton Weight | 243.000 lb |
| Product Weight | 243 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 243 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 66 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jackson |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jackson Whiskey Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Related products
Next-Gen DuraPella Power Reclining Loveseat with Console
In stock
Alister Sedona Leather Power Gliding Loveseat with Console, Power Headrests & Lumbar
Available on backorder
Arlo Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Bindura Glider Loveseat
Available on backorder
Dana Loveseat
Available on backorder
Fenwick Power Reclining Loveseat
Available on backorder
Linden Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Parklynn Loveseat
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.