Jarvis Parchment Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Create a home theater vibe in any living space with the Jarvis leather power reclining sofa with power headrests. Stay comfy, no matter your size or shape, thanks to headrests and recline you can control independently using one of the power controls located on either side of the sofa. Built-in USB ports within the power controls conveniently allow you to charge your devices without having to get up. Zero Gravity recline technology gives you a feeling of weightlessness as you relax, while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ ensures the sofa offers you an optimal range of motion. This design has a look that will enhance your living room with clean lines, sleek pad-over arms and decorative cross-stitching.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Jarvis |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Heavy-Duty Mechanism, Power, Power Headrest(s), and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-12 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 52.584 |
| Carton Weight | 297.000 lb |
| Product Weight | 297 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 297 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 86 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Jarvis |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jarvis Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Related products
792750-68BD Sleeper Sofa
Available on backorder
Clive Power Reclining Sofa with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Craftmaster Essentials Rose Sofa
Available on backorder
F9 Three Cushion Sofa with Chaise
Available on backorder
Finley Fabric Power Inclining Sofa
Available on backorder
Jackson Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Thornton Fabric Sofa
Available on backorder
Wicklow Reclining Sofa
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.