Thornton Fabric Twin Sleeper
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton twin sleeper. Smoothly rolled edges and arms, tapered block legs, and a welt-corded trim make it the quintessential living area piece that doubles as a bed. Offered in your choice of fabric, this sleeper provides the style and comfort that has made it one of our long-time best sellers.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Memory Flex Mattress, Splendid Comfort Mattress, 1-Cushion, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Semi-Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 37.60 |
| Carton Weight | 174 lb |
| Product Weight | 174 lb |
| Carton Volume | 37.600 |
| Carton Weight | 174.000 lb |
| Weight | 174 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 58 × 38 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Chair and a Half
Available on backorder
Thornton Fabric Chair
Available on backorder
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Available on backorder
Thornton Fabric Loveseat
Available on backorder
Thornton Fabric Ottoman
Available on backorder
Thornton Fabric Sofa
Available on backorder
Thornton Sectional
Available on backorder
Related products
Larimer Queen Sofa Sleeper
Out of stock
Casual Retreat Swivel Glider Chair 075110SG
Available on backorder
CM Modern Sectional 7927BD-Sect
Available on backorder
Craftmaster Essentials Rose Sofa
Available on backorder
F9 Three Cushion Sofa with Chaise
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.