Thornton Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Visit us and design and choose the look that best fits your fashion sense.
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Showcase your home with the timeless charm of the Thornton ottoman. Tapered block legs and a welt-corded trim make it the ideal piece to rest tired legs. Offered in your choice of fabric, this ottoman pairs perfectly with the rest of the Thornton group.
Product Details
| Collection | Thornton |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Valencia (V) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 9.20 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 32 × 19 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Thornton |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Thornton Fabric Chair
Available on backorder
Thornton Fabric High-Leg Recliner
Available on backorder
Thornton Fabric Loveseat
Available on backorder
Thornton Fabric Sofa
Available on backorder
Thornton Fabric Twin Sleeper
Available on backorder
Related products
Shandra Tufted Top Upholstered Storage Bench Sand
In stock
Kaywood Ottoman
Available on backorder
Kennedy Ottoman
Available on backorder
Lavernett Oversized Accent Ottoman
Available on backorder
O’Phannon Ottoman With Storage
Available on backorder
Sweed Valley Pouf
Available on backorder
Westside Cocktail Ottoman
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.