Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Make your me time even more relaxing with the Jarvis leather power reclining loveseat with power headrests. You and your family will enjoy lounging in this contemporary reclining loveseat, which packs a punch when it comes to ergonomic features. Zero Gravity recline technology gives you a feeling a weightlessness, while Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™ provides lasting support. You can even adjust the headrests and recline independently using power controls on either side of the loveseat and charge your devices with the built-in USB ports. Add a sleek aesthetic and refined design details to the mix, and you’ve got a loveseat that you’ll enjoy for years to come.
Features
| Power Reclining | Yes |
|---|---|
| Power Headrest | Yes |
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Jarvis |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Heavy-Duty Mechanism, Charging Ports Included, Zero-Gravity Reclining, Power, and Power Headrest(s) |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-70 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 37.391 |
| Carton Weight | 235.000 lb |
| Product Weight | 235 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 235 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 62 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Jarvis |
| Features | Leather, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Jarvis Leather Power Reclining Sectional with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Mica Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Recliner with Power Headrest
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Console & Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Jarvis Parchment Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests
Available on backorder
Related products
Bindura Glider Loveseat
Available on backorder
Catalina Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Finley Loveseat
Available on backorder
Kennedy Loveseat
Available on backorder
Linden Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Linden Power Reclining Loveseat with Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Nirvana Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests
Available on backorder
Sawyer Power Reclining Loveseat with Console and Power Headrests and Lumbar
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.