Sawyer Grey Leather Power Reclining Loveseat w/ Pwr Headrests, Lumbar
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Transform your living space with the Sawyer power reclining loveseat with power headrests and lumbar, a perfect blend of comfort and style. This stunning design features high-quality, gray top grain leather upholstery with unique cross-stitching and a distinct arm silhouette, adding a sophisticated touch to any room. Customize your comfort with power recline, headrests and lumbar support at the touch of a button and experience Zero Gravity reclining, relieving pressure from your joints. Designed for durability and longevity, this loveseat includes Flexsteel’s patented Blue Steel Spring™, providing unmatched seat comfort and durability that you can count on.
Product Details
| Collection | Sawyer |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 2-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 009-01 |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Loveseats |
| Carton Volume | 39.096 |
| Carton Weight | 249.000 lb |
| Product Weight | 249 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 249 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 64 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Sawyer |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Sawyer Grey Leather Power Recliner with Power Headrest & Lumbar
Available on backorder
Sawyer Grey Leather Pwr Recl Loveseat w/ Console, Pwr Hdrsts, Lumbar
Available on backorder
Sawyer Marine Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Available on backorder
Related products
Catalina Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Dana Loveseat
Available on backorder
Digby Loveseat
Available on backorder
Jarvis Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Nirvana Power Reclining Loveseat with Power Headrests
Available on backorder
Parklynn Loveseat
Available on backorder
Thornton Fabric Loveseat
Available on backorder
Vernon Dove Grey Fabric Power Reclining Loveseat with Console, Power Headrests, Lumbar, Heat & Massage
Available on backorder
Reviews
There are no reviews yet.